Transit Bipartisyon Ameliyatı

(Şeker Hastalığı Ameliyatı)

Yazı Başlıkları

İlk olarak 2006 yılında Brezilyalı cerrah Sergio Santoro tarafından tıp literatürüne kazandırılan transit bipartisyon ameliyatı, şeker hastalığı ameliyatı olarak da adlandırılan metabolik cerrahi türüdür. Bu ameliyat dahilinde öncelikle mide ince bir tüp şekline getirilir ve midenin yaklaşık %70’lik bir kısmı vücut dışarısına çıkarılır. Operasyonun ikinci aşaması ise bağırsaklarda değişikliğin yapıldığı kısımdır. Transit bipartisyon ameliyatı ile hem besin alımı kısıtlanır hem de besin emilim mekanizması değiştirilir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken transit bipartisyon sonrası besin emilim oranlarının besin emiliminin kısıtlandığı diğer bariatrik ve metabolik cerrahilere oranla çok daha sınırlı olduğudur.[1]

Midenin doğal sindirim yolunun korunduğu transit bipartisyon sonrası, hastadan hastaya değişmekle de birlikte, genellikle vitamin ve mineral takviyelerinin kullanımına ihtiyaç duyulmaz. Operasyon dahilinde %70 oranında küçültülen mide besin alımının kısıtlanmasını sağlayarak, bağırsaklarda gerçekleştirilen değişim ise besin emilim mekanizmasını değiştirerek fazla kilo sorunu ile birlikte tip 2 diyabet hastalığının giderilmesini mümkün kılar. Doğru hasta seçimi ve cerrahi deneyim operasyonun yüksek başarı ile tamamlanmasını sağlar.

Şeker Hastalığı Nedir? Tipleri Nelerdir?

Transit bipartisyon ameliyatı sonrası gerekliliklere uyum sağlandığında hastalardaki diyabet kalıcı ve kesin olarak iyileştirilmiş olur. Peki bu durum neden bu kadar önemlidir? Şeker hastalığı neden bu kadar riskli bir hastalıktır? Gelin birlikte şeker hastalığını kısaca tanıyalım.

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet en genel anlamda kan şekeri seviyesinin normalin üzerine çıkması ve idrarda şeker bulunması durumudur. Bireylerde yorgunluk, halsizlik, görüşte bulanıklaşma, aşırı susama, ayakta uyuşma, geç yara iyileşmesi, ciltte kuruluk vb. belirtilerle etkisini hissettiren şeker hastalığı genetik ve çevresel birçok nedenin bir araya gelmesi sonucu oluşur.

Şeker hastalığı temelde Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olmak üzere iki ana türe ayrılır. Tip 1 diyabet pankreasta insülinin yeterince üretilememesi ya da hiç üretilmemesi ile karakterizedir. Tip 2 diyabet ise vücut hücrelerinin insülini gerektiği şekilde kullanamaması ile ilişkilidir. Günümüzde tip 2 diyabet en sık görülen şeker hastalığı türü olma özelliğine sahiptir.

  • Tip 2 Diyabet Kimlerde Sık Görülüyor?

Vücudun glikozu yakıt olarak kullanma biçiminde bozukluğa yol açan, kronik özellik taşıyarak kan dolaşımında gereğinden çok şeker bulunmasına neden olan tip 2 diyabet riskini arttıran faktörlerin başında obezite hastalığı gelir. Obeziteye ek olarak karın bölgesinde yağlanma, hareketsizlik, aile öyküsü, kan lipid seviyesinin yüksekliği, yaşın ilerlemesi gibi unsurların da tip 2 diyabet riskini artırdığı bilinmektedir. Bu hastalık kalp, kan damarları, sinirler, gözler ve böbrekler dahil olmak üzere vücudun birçok organında hasara neden olabilir.[2]

  • Tip 2 Diyabet (T2dm) Nedir? Tedavisi Var mıdır?

Tüm diyabet vakalarının yaklaşık %90-%95’ini oluşturan tip 2 diyabette vücut insülin üretir. Ancak üretilen insülin ya yeterli değildir ya da vücut tarafından doğru şekilde kullanılamıyordur. Bu nedenler kandaki şeker oranının idealin üstüne çıkmasına neden olarak tip 2 diyabet sorununun oluşmasına yol açar.

Tip 2 diyabet tedavi edilebilen, daha doğru bir ifadeyle kontrol edilip yönetilebilen bir sağlık sorunudur. Ancak bu anlamda kombine tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Transit bipartisyon ameliyatı ile tip 2 diyabet hastaları hem kan şekerlerinde düşüşü hem kilo verdiklerini hem de şeker ve obezite kaynaklı ikincil sağlık sorunlarında gerileme olduğunu deneyimleyebilirler. Bu noktada unutulmaması gereken transit bipartisyon ameliyatı olanların sağlıklarına kavuşmaları için kendilerinin de çaba göstermeleri gerektiğidir.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Nedir?

Transit bipartisyon ameliyatı hem obezite hem de şeker hastalığı yaşayan hastaların tedavisi için geliştirilen metabolik cerrahi türüdür. Şeker hastalığı yaşayan ve fazla kilosu bulunan hastalara yeni bir başlangıç sunan transit bipartisyon ameliyatı iki aşamalı bir cerrahidir.

Deneyimli cerrahlar tarafından yaklaşık 4-6 saatte tamamlanan şeker ameliyatı laparoskopik yöntemle gerçekleştirilmektedir. Modern yaşamın yol açtığı beslenme sorunları, özellikle de glisemik indeksi yüksek gıdaların tüketiminin artması bağırsaklardan şeker hastalığına yol açan hormon salınımını tetiklemekte ve buna karşılık bağırsağın şeker hastalığını önleyen hormon salınımını kısıtlayarak hormonal dengesizliğe yol açmaktadır. Transit bipartisyon ameliyatı ile şeker hastalığının oluşumunu tetikleyen bu hormonal dengesizliğin önlenmesi amaçlanır.

Hormonal dengenin sağlanmasına ek olarak tip 2 diyabet ameliyatı sırasında midenin, tüp mide ameliyatında olduğu gibi tüp şekline getirilmesi sağlanır. Transit bipartisyon sırasında mide oluşturulurken midenin yaklaşık %70’lik kısmı çıkarılır. Oluşturulan yeni mide sleeve gastrektomi sonrası oluşandan bir miktar daha büyüktür. Böylece hem ghrelin hormon salınımını engellenir hem de mide içi basınç dengelenerek mide kaçak riski azalır.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? Şeker Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen transit bipartisyon ameliyatı karın bölgesinden açılan (4-5) milimetrik kesilerden, ucunda kamera bulunan gelişmiş cerrahi aletlerle yapılır. Operasyonun ilk aşaması besin alımının kısıtlanması ve aynı zamanda iştahın kontrol altına alınabilmesi için midenin sleeve gastrektomi ameliyatında olduğu gibi ince bir tüp şekline getirilmesidir.

Daha sonra insülin salınımını yapan L hücrelerinin bulunduğu ve ileum olarak adlandırılan ince bağırsakların son 250 cm’lik kısmı ile ince bağırsakların üst kısmı bölümü birbirinden ayrılır. İnce bağırsakların alt kısmı küçültülen mide ile entegre edilir. Mideyle bağlantılı olan ve boşta kalan ince bağırsak ise ince bağırsağın son 150 cm’lik kısmı ile birleştirilir.

Anatomide gerçekleştirilen bu değişiklerle yeni mide içinden geçen gıdalar doğrudan ince bağırsağın son bölümüne ulaşabilir ve son bölümdeki L hücrelerini aktive ederek insülin salınımı başlatılabilir. Hastalar kendi vücutlarındaki insülini kullanmaya başladıkları için de kan şekeri kontrol altına alınabiliyor.

Transit Bipartisyon Kimlere Yapılır? Yaş Sınırlaması Var mı?

Şeker ameliyatı yapılmadan önce hastalara diğer obezite cerrahileri öncesinde olduğu gibi birçok tetkik uygulanıyor. Hastaların anesteziye ve operasyona uygunluğu belirlenmesi ile diğer ayırt edici kriterler de kontrol ediliyor. Transit bipartisyon ameliyatı;

  • Vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olup şeker hastalığı bulunan,
  • 18-65 yaş aralığındaki,
  • Fazla kilo ve eşlik eden diyabet 2 nedeniyle genel sağlık durumu tehlikede olan,
  • Operasyon öncesi, sırası ve sonrası dönemin gerekliliklerinin farkında olan,
  • Operasyon sonrası kilo vermeye kararlı hastalara uygulanabiliyor.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Şeker ameliyatı süresi 4-6 saat aralığında değişebilir. Hastalara genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyon sonrasında hastanede yatış süresi ortalama olarak 4 gündür.[3] Operasyon planlama sürecinde gerek ameliyat süresi, gerek cerrahi detayları, gerekse hastanede kalış süreci ile ilgili merak edilen tüm konularda cerrahlar hastalara detaylı bilgilendirme sunacaklardır.

Şeker Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Şeker ameliyatı olan hastaların beslenmelerine dikkat etmeleri önemlidir. Operasyon sırasında mide küçültüldüğü için tokluk hissine hızla ulaşılır ve midenin geniş kısmı ile birlikte açlık hormonu “ghrelin” salınımı yapılan bölüm çıkarıldığı için hastalarda belirgin bir iştah azalması meydana gelir.

Transit bipartisyon sonrası beslenme süreci temel olarak 3 ayrı bölümde incelenir. Şeker ameliyatı sonrası sıvı diyet dönemi operasyondan sonraki 15 gün boyunca devam eden süreçtir. Sıvı beslenme periyodunda hastaların komplikasyon riskini azaltmak için tanesiz, berrak ve protein değeri yüksek sıvılarla beslenmeleri gerekir. Sıvı beslenmede en çok yapılan yanlış şeker ve yağ içeren yüksek kalorili içeceklerin tercih edilmesidir. Aynı şekilde bu dönem kapsamında mide asit salınımını artıran içeceklerden de uzak durulması önemlidir.

Şeker ameliyatı sonrası püre beslenme dönemi operasyondan sonraki 15. günde başlar ve operasyondan sonra 30. gün sona erer. Sıvı diyet döneminin tamamlanması ile birlikte katı sıvı ayrımının öğrenilmesi gereken bu zaman diliminde sağlıklı pişirme yöntemleri ile pişirilen ve blenderdan geçirilen yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Diğer tüm diyet dönemlerinde olduğu gibi püre diyet döneminde de protein oranı yüksek gıdaların tercih edilmesi ve püre de olsa gıdaların yavaş yavaş ve çokça çiğnenmesi gereklidir.

Şeker ameliyatı sonrası katı beslenme dönemi operasyondan sonra 30 gün geçmesi ile başlar. Bu dönemde hem sıvı hem de püre beslenme dönemindeki tüm gıdalar katı formda tüketilebilir. Yiyecekler tüketilirken küçük parçalara ayrılmalı, iyice çiğnenmelidir. İlk 3 ay gibi bir sürede yemeklerde midede rahatsızlık yaratabilecek baharatların tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Transit bipartisyonun dahil olduğu metabolik cerrahilerden sonra da bariatrik cerrahilerden sonra da hastaların yaşam boyu sürdürmeleri gereken beslenme alışkanlıklarını edinmeleri önemlidir. Kızartmalardan, fast food gıdalardan, aşırı yağlı besinlerden vazgeçilmelidir. Yiyecekler iyice çiğnenmeli, tıka basa tokluk hissedilmemelidir. Doğru beslenilmemesi hastaların hedeflerine ulaşmalarını engelleyebilir ve aynı zamanda komplikasyonlarla karşılaşmalarına da neden olabilir.

Şeker Ameliyatı Sonrası Egzersiz ve Spor

Şeker ameliyatı sonrası süreçte egzersiz ve spor yapılması gerekir. Tip 2 diyabet için de obezite için de sedanter yaşam tarzı yani hareketsizlik en önemli risk faktörleri arasında yer alır. Transit bipartisyon operasyonun etkileri, ameliyat dahilinde gerçekleştirilen iki aşamalı anatomik değişimler dahilinde çift yönlüdür; hastaların hem kilo vermesi hem de kan şekerinin dengelenmesi sağlanır.

Kilo verilebilmesi ve faydaların artırılabilmesi için egzersizler hayatın rutin bir parçası haline getirilmelidir. Erken dönemde yavaş tempolu yürüyüşlere başlanmalı gün geçtikçe hem yürüyüş temposu hem de süresi artırılmalıdır. Tam iyileşme gerçekleştikten sonra, operasyondan 1 ay sonra cerrahların da onayı ile yüksek tempolu egzersizlere geçiş yapılabilir. Hem bariatrik hem de metabolik cerrahilerden sonra egzersiz planları hastaların yaşı, kilosu, genel sağlık durumu ve verdikleri kilo doğrultusunda revize edilmelidir.

Ameliyatım Sonrası Vitamin ve Mineral Takviyeleri Almama Gerek Var mı?

Transit bipartisyon operasyonunda besin emilim mekanizması değiştiriliyor ancak tüketilen besinler ince bağırsakların tüm bölümünden geçtiği için besin emilim sorunları yaşanmıyor. Dolayısıyla hastaların dönemsel ya da ömür boyu mineral ve vitamin takviyelerini kullanmaları gerekmiyor. Yine de bu durum hasta özelinde değişebiliyor, düzenli olarak kan tahlilleri yapılarak hastalar özelinde mineral ve vitamin kullanım önerisi sunulabiliyor.

Şeker Ameliyatı Sonrası İdeal Kilo ve Şeker seviyeme Ne Zaman Ulaşabilirim?

Kişisel faktörler belirleyici olsa da en genel ifadeyle hastaların ideal kilolarına ve şeker seviyelerine ulaşabilmeleri için 2 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerektiği ifade edilebilir.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Bir Ağırlık Sınırlaması Var mı?

Transit bipartisyon ameliyatı için kilo sınırlamasından bahsedilemez. Besin alımının kısıtlandığı ve hastaların kilo vermelerinin amaçlandığı diğer operasyonlarda olduğu gibi şeker ameliyatı için de vki değeri ve hastaların tip 2 diyabet hastalıklarının bulunması kriterleri ameliyat kararı için baz alınıyor. Kişilerde yalnızca obezite olduğunda sleeve gastrektomi, gastrik bypass gibi operasyonların tercih edilmesi daha doğru yaklaşımlar olarak ön plana çıkabiliyor.

Pandemi (Covıd-19) Sürecinde Transit Bipartisyon Ameliyatı Olabilir Miyim? Bir Engel Var Mı?

Pandemi sürecinde gerekli tüm önlemlerin alındığı hastanelerde transit bipartisyon ameliyatı yapılabilir. Önemli olan hastaların Covid-19 pozitif olmaması, genel sağlık durumlarının operasyon için engel teşkil etmemesi ve gerekli kriterleri karşılamalarıdır.

Hem obezite hem de tip 2 diyabet Covid-19 etkisini artıran, hastane yatış oranlarını yükselten önemli sağlık sorunlarıdır. Bu nedenle güvenli sağlık kuruluşlarında tecrübeli cerrahlar tarafından gerçekleştirilen şeker ameliyatı sağlık için atılabilecek önemli adımlardan biri olarak kabul edilir.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Transit bipartisyon metabolik cerrahiler arasında yer alır. Aynı zamanda kilo verilmesini de sağlar. Üstelik bu operasyon için morbid obezite vki değerlerine sahip olunmasına da gerek yoktur. Vki değeri 30 ve üzerinde olup tip 2 diyabet rahatsızlığı bulunan hastalar operasyon için uygun kabul edilir.

Transit bipartisyon ameliyatı sırasında mide küçültüldüğü için hastalar hem daha hızlı doyarlar hem de daha uzun süre tokluk hissederler. İştahlarındaki azalma ile de birlikte fazla kilolarını hızlı bir şekilde kaybedebilirler.

Transit bipartisyon ameliyatının en önemli avantajlarından biri bağırsakların hiçbir bölümünün sindirim dışı tutulmamasıdır. Gıdaların yaklaşık üçte biri bağırsakları dolaştığı için ve bağırsakların tamamı kullanıldığı için gıdalardaki besin ve minerallerin emilimi minimal ölçüde bozulmaya uğrar. Bu nedenle transit bipartisyon operasyonu olanlar için hayat boyu mineral ve vitamin takviyesi kullanımı şart değildir.

Şeker ameliyatı sırasında duodenum adı verilen onikiparmak bağırsağına müdahale edilmediği için hastalarda hem mide bağırsak endoskopileri hem de gerektiği durumda safra yollarına müdahale gerçekleştirilebilir.

Transit bipartisyon sonrası hastaların şeker hastalıklarındaki iyileşme hem vücudun kendi insülinini kullanmaya başlayıp kan şekerinin dengelenmesi hem de kilo verilmesi yoluyla gerçekleşir. Bu açıdan yaklaşıldığında şeker hastalığına çift yönlü bir etki sunulduğu ifade edilebilir.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Başarı Oranı Ne kadardır?

Deneyimli cerrahlar tarafından seçilmiş hastalara uygulandığında şeker ameliyatı başarı oranı oldukça yüksektir. Operasyondan 5 yıl sonraki veriler doğrultusunda hastaların obezite tedavisinde bu cerrahinin başarı oranının %74 – %90 oranında olduğu bilinmektedir. Ti2 şeker hastalığı üzerinde ise tam iyileşme etkisinin %86 olduğu ifade edilmektedir. Tam iyileşmeden kasıt hastaların kan şekerlerinin dengelenmesi veya tip 2 diyabetin tam remisyona uğramasıdır.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Tehlikeli Mi? Riskleri var mı?

Metabolik cerrahilerin risklerini belirleyen birçok farklı faktör olduğu bilinmektedir. Hastanın vücut kitle indeksi değeri, ikincil sağlık sorunları, cinsiyeti ve yaşı gibi değişkenler risk oluşumunda etkilidir. Tip 2 diyabet hastası olup vücut kitle indeksi değeri 30 ve üzerinde olan, obezite ve diyabet nedeniyle metabolik hastalıklar yaşayan kişilere uygulanabilen transit bipartisyon sonrası riskler diğer tüm cerrahilerde görülebilen riskler ile benzer özelliklere sahiptir.

Ancak bu operasyona özgü çeşitli risklerin bulunduğu da bilinmektedir. Kanama, emboli, bağırsak tıkanıklığı ve kaçak riski şeker ameliyatı riskleri arasında yer alır. Ancak bu riskler operasyonun çok tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Cerrahın deneyimi ve pre operatif kontrollerin kapsamlı yapılması ile risklerin tespit edilmesi ve engellenmesi büyük ölçüde mümkün olacaktır.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Şeker ameliyatı fiyatları operasyonun gerçekleştirileceği şehre, operasyonun gerçekleştirileceği hastanenin fiyat politikasına, cerrahın deneyimine, operasyon sırasında kullanılan cerrahi malzemelere, hastanede yatış sürecine vb. faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Her cerrahide olduğu gibi transit bipartisyon ameliyatı için de fiyat en önemli unsur değildir. Bu nedenle fiyattan ziyade cerrahın başarısına ve operasyonun gerçekleştirileceği hastanenin yeterliliğine odaklanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Transit Bipartisyon Operasyonu Sonrası Ağrı Olur mu?

Şeker ameliyatı sonrası ağrı oluşumu gözlemlenebilir. Operasyon sırasında hastaların karın bölgesinden geniş değil milimetrik deliklerin açılması post operatif sürecinin konforlu geçmesinde ve iyileşme sürecinin kısalması adına etkilidir. Oluşabilecek ağrılar hekimlerin reçete ettiği ağrı kesicilerle ve şeker ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere uyum sağlanarak kontrol altına alınabilir.

Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Taburcu Olabilirim (İşe Dönebilirim)?

Şeker ameliyatı sonrası hastaneden taburcu olabilmek için 3-5 gün geçmesi gerekir. Operasyondan sonraki süreçte rutin muayenelerin yapılması ise genel sağlık durumunun kontrolü için gereklidir. Masa başında çalışılan işlere dönüş için hastaların yaklaşık 10 gün beklemesi gerekirken bu süre yoğun aktiviteli işlere sahip olanlar için 3-4 haftaya uzayabilir.

Transit Bipartisyon Operasyonu Sonrası Tekrar Diyabet Başlar mı?

Şeker ameliyatı ile hastalar sürdürülebilir avantajlar sağlarlar. Kilo verebilirler ve kan şekerlerindeki düşüşle diyabet hastalığından kurtulabilirler. Ancak her zaman ifade ettiğimiz gibi hiçbir bariatrik ya da metabolik cerrahi tek başına mucizeler yaratamaz. Hastalar operasyondan sonra diyabetten kurtulmaları ile eski sağlıksız yaşam alışkanlıklarına dönerlerse, egzersiz yapmaz ve diyet kurallarına uymazlarsa diyabet 2 hastalığının başlaması mümkündür.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Sonrası Mide Büyür Mü?

Şeker ameliyatında mide ince uzun bir tüp haline getirilir. Yeni mide eski midenin %70’inin vücut dışarısına çıkarılması yoluyla oluşturulur. Midenin formunun korunması, kaçak riskinin minimize edilmesi ve yeniden kilo alınmaması adına hastaların öğünlerini küçük tutması, midelerini sürekli tıka basa doldurmaması önemlidir. Mide sürekli gerildiği takdirde zaman içerisinde esneyebilir ve hastaların midelerinde büyüme meydana gelebilir.

Transit Bipartisyon Ameliyatından Sonra Ağırlık Kaldırmak Sakıncalı Mıdır?

Evet, tam iyileşme gerçekleşmeden şeker ameliyatı sonrasında da ağırlık kaldırmak sakıncalıdır. Karın içi basıncı artırabilen bu aktivite hastalarda kanama başta olmak üzere çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle operasyondan sonraki ilk 1 ay hastaların hem kendilerini zorlayacak tempolu egzersizlerden hem de ağırlık kaldırmaktan uzak durmaları gerekmektedir.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Sonrası İyileşme Sürecine Etki Eden faktörler

Transit bipartisyon ameliyatı laparoskopik yani kapalı teknikle gerçekleştiği için hastalar açık cerrahilere oranla daha konforlu bir süreç yaşayabilirler. İyileşme sürecinde cerrahların direktiflerine harfiyen uyulması, istirahat edilmesi, doğru beslenilmesi önemlidir. Tüm bunlara ek olarak sigara ve alkol tüketilmemelidir. Yine de iyileşme sürecinin hastaya özgü olduğu gerçeği de göz ardı edilemez. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu gibi unsurlar iyileşme sürecini etkileyebilir.

Şeker Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Transit bipartisyon cerrahisi olanlar operasyonun deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi ve post operatif kurallara uyum sağlanması ile konforlu ve aynı zamanda sağlıklı bir sürece adım atabilirler. Şeker ameliyatı sonrası şikayetler oldukça kısıtlıdır, yine de iyileşme sürecinin hasta özelinde farklılaşabildiği unutulmamalıdır. Hekimler operasyon öncesi dönemde avantajlar kadar şeker ameliyatı sonrası yaşanabilecek şikayetler hakkında da detaylı bilgi aktararak süreçle ilgili soru işaretlerini azaltacaklardır.

Şeker Ameliyatı Sonrası Yüzüstü Uyumak Sakıncalı Mıdır?

Transit bipartisyon sonrası yüzüstü uyunması için 2-3 haftalık sürecin geçmesi ve kesilerin tamamen iyileşmesi gereklidir.

Şeker Ameliyatı Olanların Yorumları

Şeker ameliyatı olanların yorumları pozitif bir seyirdedir. Göreceli olarak yeni bir teknik olsa da gerek doğal mide yolunun korunması, gerek bağırsakların tüm bölümlerinin kullanılması ve gerekse eş zamanlı olarak mide küçültülmesi ile hastalar kurallara uydukları takdirde hem kilo verebilirler hem de şeker hastalığının gerilediğini gözlemleyebilirler.

Hastalarımızın Yorumları (video)

 

[1] https://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0100-69912019000500155&script=sci_arttext&tlng=en

[2] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/symptoms-causes/syc-20351193

[3] https://clinichub.com/en/weight-loss/weight-loss-procedures/gastric-transit-bipartition/

Ben Hasta Temsilciniz Gizem

Ben de Tüp Mideliyim ve 48 kilo verdim 🙂. Sürecin tüm detaylarını bana sorabilirsiniz.

Hala Sormak İstedikleriniz Mi Var?

Yapmanız gereken tek şey bana WhatsApp’tan ulaşmak ve Tüp Mide hakkında sorularınızı yöneltmek. 

Bir Tüp Mideli olarak, bildiklerimi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Scroll to Top