ORTOREKSİYA: SAĞLIKLI BESLENMENİN SAĞLIKSIZ ŞEKLİ - Op. Dr. Erkan AKSOY | Obezite ve Metabolik Cerrahi

İçeriğe git
PSİKOLOG
ORTOREKSİYA:  SAĞLIKLI BESLENMENİN SAĞLIKSIZ ŞEKLİ

 
 
Literatürde yakın zamanda yer almaya başlayan ortoreksiya, sağlıklı beslenmenin kişide saplantı haline dönüşmesi ve ‘’sağlıksız’ besinlerden hastalık oluşacağına dair yoğun bir inanç duyma durumudur.
 
Ortareksiya durumunda, kişiler bazı yiyeceklerin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceklerinden aşırı korkarlar. Günlerinin büyük bir bölümünü yiyecekleri düşünmekle geçirirler. Genelde dışarda yemek yeme konusunda gergin ve huzursuz hissederler. Yemek hazırlama, mutfak alışverişi gibi konularda aşırı takıntılı şekilde içerik sorgularlar.  Sağlıklı beslenemeyeceği durumlardan kaçınma davranışı sergilerler. (aile görüşmeleri, arkadaş toplantıları vb.)
 
Kısaca sağlık alanına yoğunlaşan tüm dikkat ve enerji kişinin hayatının diğer alanlarında bozulmalara yol açar. Kişi sağlık için çaba harcarken kendisini sağlıksız ve mutsuzlukla çevrili bir çemberin içine çeker. Giderek mutlu, dolu, anlamlı, sağlıklı bir hayat yaşamaktan da uzaklaşmış olur.
 
 
 
                                                                                                                                   
İLETİŞİM

BİZE YAZ

“Dakikalar veya saatlerle ölçülebilen sürelerde tamamladığımız başarılı operasyonların hastalarımızda bir ömür sürecek pozitif etkilerini bilmenin heyecanı, her operasyonda daha da iyi sonuçlar elde etmek için bize güç vermektedir.”
Sizlere Karşı Olan Sorumluluklarımızın Farkındayız

Sizin İçin Buradayız
HEMEN BİZE ULAŞIN
SABAH: 08:00 - 19:00 MESAJLARINIZA CEVAP VERİLMEKTEDİR. BUNUN YERİNE BİZİ 7/24 ARAYABİLİRSİNİZ.
İletişim Numaramız: 0506 544 43 51
This Site is designed for Erkan Aksoy. All rights reserved.
This Site is designed for Erkan Aksoy. All rights reserved.
İçeriğe dön