Doğru Tartılma Nasıl Olmalı?

Sevgili Hastalarımız;
Biliyorum kendiniz için çok doğru bir karar aldınız ve bu kararınızın sonuçlarını bir an önce görmek istiyorsunuz. Merakınızı anlıyorum ve size hak veriyorum. Ancak yine de hatırlatmak istediğim birkaç nokta var.

🔺Lütfen her gün tartılmayın. Peki neden bunu istiyorum 👇🏼


✅ Çünkü o an vücudunuzda ödem birikmiş olabilir ve bu tartıya + kilo olarak yansıyabilir.
✅ O an kabızlık veya ishal gibi bir bağırsak rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz ki bu durumların ikiside bizi tartıda yanlış sonuca götürür.
✅ Kadın Hastalarımız: Regl dönemi içinde olabilirsiniz ki bu tartıya çok çok yanlış yansır.
✅ Bir saatlik bir yürüyüşten gelmiş olabilirsiniz, bu durumda tartıda yanlış değerler görmenize neden olur (tartıya ter atımından dolayı eksi bir değer, spor sonrası içilen sıvıdan dolayı artı bir değer yansıyabilir.)
✅ Ya da yukarıda saydığım durumların hiçbiri yoktur ancak tartınızın kalibrasyonu iyi değildir ve bu durumda tartıldığınız her seferinde tartıda farklı bir değer görmenizle sonuçlanabilir.

🔆 Saydığım tüm bu durumlarda tartıda gördüğünüz değerler değişmekle birlikte, üstüne bir de vücudunuzda stres hormonu olan “kortizol” salgılanıp artı bir stres oluşur ki bu da motivasyonunuzu bozarak kilo veriminizi olumsuz etkiler.

🔆 Bu nedenlerle önemli olan tartıda göreceğiniz değerden çok sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmenize odaklanmanız ve mutlaka günlük sporunuzu ihmal etmemeniz olmalıdır.

🔆 Söz veriyorum ki o kilolar gidecek 😊

Herkese iyi günler diliyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top